معرفی وبلاگ
سلام ،‌ خوش آمديد . در اين وبلاگ موضوعات زير مطرح مي شوند : اطلاعات ايران شناسي (معرفي شهرهاي ايران به تفكيك هر استان) - تاريخ ايران - ادبيات ايران زمين - جغرافياي ايران - گالري تصاوير و ... منابع وبلاگ => نرم افزار مرز پر گهر - سايت هاي : نماي ايران ، كتاب اول ، ساجد ، سازمان ميراث فرهنگي استان اصفهان ، پارست ، مؤسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران ، گنجور دات نت
لينك دوستان
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1339101
تعداد نوشته ها : 1100
تعداد نظرات : 27
Rss
طراح قالب

موسسه تبيان - ايران شناسي

Translate
لينك دوستان تبياني
پيج رنك
 
درياچه آوان ؛ درياچه اي زيبا و با مناظر ديدني در استان قزوين است. اين درياچه در حلقه چهار روستاي "آوان"، "ورين"، "زواردشت" و "زرآباد" قرار دارد. ارتفاع اين درياچه از سطح آب هاي آزاد حدود 1800 متر است و همچون نگيني زمردين مي درخشد و با چشم انداز محسوركننده اش ، گردشگران داخلي و خارجي بسياري را به سوي خود جذب مي نمايد. اين درياچه از محيط خارج خود آبي را به طور مستقيم دريافت نمي كند و تنها از آب نزولات جوي و چشمه هاي موجود در كف درياچه تغذيه مي نمايد. عمق درياچه در عميق ترين قسمت آن به حدود 6 متر مي رسد.

 

 
تاريخچه باغ فين كاشان :
در جنوب باغ فين چشمه آبي موسوم به چشمه سليمانيه ، با قريب به دوازده سنگ آب وجود دارد . آب آن فوق العاده صاف است ولي به واسطه داشتن بعضي املاح براي آشاميدن مناسب نيست .
باغ شاه يا باغ فين عمارتي باستاني در كنار عمارت چشمه سليمانيه واقع در فين كاشان است . شهرت اصلي اين باغ به خاطر قتل ميرزا تقي‌ خان امير كبير صدر اعظم ناصرالدين شاه قاجار در حمام فين در ۲۰ دي ۱۲۳۰ هجري خورشيدي است .

باغ فين در لغت نامه دهخدا :
فين قصبه‌اي است در بخش مركزي شهرستان كاشان كه داراي دو قسمت جداگانه فين بزرگ و فين كوچك است و بعضي آن را فينين مي‌نامند . فين در شش هزار گزي باختر كاشان واقع شده و بواسطه كثرت درختان و آب و هواي خوب يكي از تفرجگاه هاي اطراف كاشان است . آب آن از چشمه ي معروف سليمانيه و سفيد آب تأمين مي‌شود . در حدود ۴۳۰۰ تن سكنه دارد و محصول عمده اش غله ، پنبه ، تنباكو ، صيفي و انواع ميوه بخصوص انار ، انجير و انگور است و كار دستي مردم قاليچه بافي است . از آثار قديم بناهاي معروف باغ شاه از دوره ٔ صفويه در آنجاست . مزرعه سفيد آب جزء اين قصبه‌ است .

 

 
به روايتي اين گياه اسطوره اي كه از اشك چشم آدم روييده است ، حرا نام دارد و به افتخار دانشمند شهير ايراني ، بوعلي سينا اين نام را بر آن نهاده اند. اين درختچه در سواحل جنوب ايران ديده مي شود. حرا در 8 منطقه حفاظت شده بين المللي ايران مي رويد كه در اين ميان جنگل هاي هميشه سبز دريايي حرا در حاشيه شمالي غربي قشم ، از زيباترين گردشگاه هاي خليج فارس به شمار مي آيد.
به اين گياه در بندرعباس حرا ، در بلوچستان تمر و در بعضي از نقاط تول گفته مي شود. به عربي نيز آن را شوري و شوره مي نامند. حرا ، گياهي از تيره شاه پسند است. دانه آن روي درخت مادر مي رويد و نهال توليد مي كند. سپس از درخت جدا مي شود و داخل مرداب مي افتد. جنگل حرا بر دريا و آب شور قرار دارد و اين سازش با آب شور و شرايط نامناسب ، از حرا يك گياه استثنايي ساخته است. درختان حرا ، در قسمتهاي كم عمق خور خوران كنار و روي تپه هاي جزيره مانندي كه هنگام پايين رفتن آب دريا از آب بيرون مي مانند قرار گرفته است. عمق آب اين مناطق از يك تا يك و نيم متر تجاوز نمي كند ؛ بنابراين جنگل هنگام بالا آمدن آب دريا ، در آب هاي نيلگون خليج فارس به حالت شناور مي ماند و با فروكش كردن آب دريا به مدت 6 تا 7 ساعت مانند جنگل هاي مناطق خشك نمايان مي شود.

مساحت كل جنگل هاي حرا 7 هزار و 500 هكتار و مساحت حوزه جزيره قشم 2 هزار و 400 هكتار تخمين زده شده است.

اين جنگل به طور شگفت انگيزي شب به زير آب رفته و روز سر از آب بيرون ميكشد!

 

 
ارتفاع : 4010 متر

موقعيت جغرافيايي :
قله پاشوره در ناحيه كوهستاني موسوم به فيروزكوه در شمال خط الراس طولاني ماز يا دوبرار و جنوب جاده هراز در ناحيه نياك و نوا از شرق به دره رودخانه ارجمند و نمرود و از غرب به خط الراس هماسون متصل مي باشد . رودخانه كوچك نوا در شمال آن و در جنوب اين كوهستان رودخانه لاسم و زرمان جريان دارد . جهت اصلي خط الراس ، شرقي غربي بوده و طول تقريبي آن 50 كيلومتر مي باشد .

مسير صعود :
براي صعود به قله پاشوره بهترين و ساده ترين مسير دست يابي از طريق جاده هراز در محل پل مون از طريق جاده خاكي تانوآ و از اين نقطه پياده تا مرتع زيباي موسوم به آزو و از آنجا به گردنه عبرت مي باشد كه تقريباً 4 ساعت زمان مي طلبد . از روي گردنه عبرت بسوي قله اصلي پاشوره مسير در روي خط الراس امتداد يافته با صرف 2 ساعت شيب تند ميتوان به قله پاشوره دست يافت .

آب و هوا :
جهت اصلي جريان باد در روي اين خط الراس از جناح غربي بوده و در پائيز و زمستان بسيار سردسير و با وزش باد شديد توام و در بهار و تابستان معتدل و پايدار مي باشد . آب مصرفي مورد نياز در هر دو جناح جنوبي و شمالي قله يافت مي شود .

 

 
در محله اي معروف به بالاكفد در خيابان لطفعلي زند بناي متعلق به قوام الملك شيرازي است كه در دوره قاجاريه ساخته شده و به دليل فراواني درخت نارنج در آن به نارنجستان معروف است.
اين ساختمان به دو بخش شمالي و جنوبي تقسيم گرديده است كه در عمارت جنوبي كه بيشتر براي خدمه بوده و داراي دو ايوان با ستون هاي چوبي منبت كاري شده است و اتاق هايي با گچبري زيبا دارد ، اما عمارت شمالي كه شامل دو طبقه بوده مجموعه اي از شاهكارهاي تزييني را در خود دارد كه شامل ايوان با دو ستون سنگي كه در داخل و دو طرف آن آينه كاري با پنجره ها و درهاي منبت كاري و سقف چوبي كه روي آن آينه كاري شده است به همراه نقاشي هايي كه در نوع خود جزء شاهكارهاي هنري زمان قاجار مي باشد ، وجود دارد . در داخل عمارت تالار آينه كه سقف آن با رنگ آميزي شكوه خاصي به تالار داده و همچنين اتاقي كه از ميهمانان در آنجا پذيرايي مي شده و به صورت به اصطلاح امروزي دوبلكس بوده است ، داراي درب و پنجره هايي رنگي و اسباب و اثاثيه اي است متعلق به صد سال پيش . در بيرون عمارت و بر روي بدنه ساختمان نقش برجسته هايي از سرباز و شير كنده كاري شده وجود دارد كه از نقش برجسته هاي تخت جمشيد الهام گرفته است و رو به روي عمارت نيز حوض سنگي و درختان نخل و نارنج وجود دارند كه فضاي زيبايي به اين بنا داده اند .

 

X