معرفی وبلاگ
سلام ،‌ خوش آمديد . در اين وبلاگ موضوعات زير مطرح مي شوند : اطلاعات ايران شناسي (معرفي شهرهاي ايران به تفكيك هر استان) - تاريخ ايران - ادبيات ايران زمين - جغرافياي ايران - گالري تصاوير و ... منابع وبلاگ => نرم افزار مرز پر گهر - سايت هاي : نماي ايران ، كتاب اول ، ساجد ، سازمان ميراث فرهنگي استان اصفهان ، پارست ، مؤسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران ، گنجور دات نت
لينك دوستان
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1339108
تعداد نوشته ها : 1100
تعداد نظرات : 27
Rss
طراح قالب

موسسه تبيان - ايران شناسي

Translate
لينك دوستان تبياني
پيج رنك
 
به روايتي اين گياه اسطوره اي كه از اشك چشم آدم روييده است ، حرا نام دارد و به افتخار دانشمند شهير ايراني ، بوعلي سينا اين نام را بر آن نهاده اند. اين درختچه در سواحل جنوب ايران ديده مي شود. حرا در 8 منطقه حفاظت شده بين المللي ايران مي رويد كه در اين ميان جنگل هاي هميشه سبز دريايي حرا در حاشيه شمالي غربي قشم ، از زيباترين گردشگاه هاي خليج فارس به شمار مي آيد.
به اين گياه در بندرعباس حرا ، در بلوچستان تمر و در بعضي از نقاط تول گفته مي شود. به عربي نيز آن را شوري و شوره مي نامند. حرا ، گياهي از تيره شاه پسند است. دانه آن روي درخت مادر مي رويد و نهال توليد مي كند. سپس از درخت جدا مي شود و داخل مرداب مي افتد. جنگل حرا بر دريا و آب شور قرار دارد و اين سازش با آب شور و شرايط نامناسب ، از حرا يك گياه استثنايي ساخته است. درختان حرا ، در قسمتهاي كم عمق خور خوران كنار و روي تپه هاي جزيره مانندي كه هنگام پايين رفتن آب دريا از آب بيرون مي مانند قرار گرفته است. عمق آب اين مناطق از يك تا يك و نيم متر تجاوز نمي كند ؛ بنابراين جنگل هنگام بالا آمدن آب دريا ، در آب هاي نيلگون خليج فارس به حالت شناور مي ماند و با فروكش كردن آب دريا به مدت 6 تا 7 ساعت مانند جنگل هاي مناطق خشك نمايان مي شود.

مساحت كل جنگل هاي حرا 7 هزار و 500 هكتار و مساحت حوزه جزيره قشم 2 هزار و 400 هكتار تخمين زده شده است.

اين جنگل به طور شگفت انگيزي شب به زير آب رفته و روز سر از آب بيرون ميكشد!

 

مختصري از بروجن:

بُروجـِن يكي از شهرستان‌هاي شش‌گانه استان چهارمحال و بختياري است. جمعيت اين شهرستان بر اساس برآورد سال ۱۳۸۳ ، ۴۲۸۶۲ نفر بوده است. اين شهر در دشتي به وسعت حدود 580 كيلومتر مربع در شرقي‌ترين نقطه منطقه و در محل تلاقي راه‌هاي سه استان چهار محال و بختياري، اصفهان و فارس قرار گرفته است. رشد فزاينده جمعيت آن از دهه‌هاي سوم و چهارم قرن حاضر آغاز شد و گسترش شهر بروجن با توجه به موقعيت جغرافيايي آن كه در تلاقي سه استان قرار گرفته است، توسعه آن را از امتياز ويژه‌اي برخوردار نموده و روند رشد آن را تسريع كرده است.

بُروجـِن دومين شهر استان ازنظر وسعت و جمعيت است، كه از سال 1280 هجري پذيراي عشاير ترك قشقايي گرديد.

بروجن علي‌رغم كوچكي و دورافتاده بودن، به واسطه سرماي شديد زمستاني غالبا در ميان انگشت‌شمار سردترين شهرهاي ايران قرار دارد و به همين واسطه براي غالب مردم ايران نامي آشنا بوده و ايرانيان بارها و بارها نام آن را از صدا و سيما شنيده‌اند. طبق آمارهاي هواشناسي حداقل دماي شهرستان 36 درجه زيرصفر در دي ماه (سيبري) وحداكثر دما از مرز 35درجه در تيرماه متجاوز نيست.

از ديگر خصوصيات منحصر به فرد اين شهرستان، ارتفاع زياد آن از سطح درياست (2225 متر) به صورتي كه بروجن مرتفع ترين شهرستان در مرتفع‌ترين استان كشور و به عبارتي بام بام ايران بوده، كه اين خصيصه بروجن را از جهت محيط زيست حيواني و گياهي بسيار غني و پر جاذبه نموده ‌است. بر همين اساس در ورودي شهر نوشته شده‌است: « به بام ايران بروجن خوش آمديد »
وجه تسميه بروجن:
"برو" از ابرو گرفته شده و "جن" تازي‌شده‌ي گن است كه خود سبك‌شده‌‌ي گين است. كه پسوندي شناخته شده است؛ از آن‌جا مي‌گوييم كه شايد در پارينه بروجن ديه‌اي هم‌چون ابرو بوده و از آن روي بدان بروگن گفته اند.
________________________________________
وجه تسميه ديگري از بروجن:
قدمت بروجن به روايتي به ده هزار سال پيش مي رسد. و اسم بروجن بدين سبب آمد كه در سال‌هاي بسيار دور ميان دو قوم اكسينا و بخادا (بختياري كنوني) درگيري بوده و قوم بخادا براي دفاع برج‌هاي زيادي براي ديدباني و دفاع ساخته بود كه بدين سبب به آن شهر اورجست مي گفتند كه بعد به اورجن (كه هم‌اكنون نيز اهالي آن مي گويند) و سپس به بروجن تغيير كرده است.

جاذبه‌هاي بروجن :
اين شهرستان به دليل ديدني‌هاي فراواني كه در خود دارد در سال هاي اخير به صورت يكي از قطب هاي گردشگري استان در آمده است.

باغ آورگان، تالاب چغاخور، تالاب گندمان، تنگ وستگان، چشمه سياسرد، گردشگاه گردبيشه، بقعه امام زاده حمزه علي، امام زاده مادر و دختر گندم، امام زاده قيس بن علي، نقوش سنگي برجسته سولك در تنگ كوهستاني سولك (ساوالك) بختياري از ديدني‌هاي اين شهرستان محسوب مي شوند.

گردش‌گاه سياسرد :
از مكان‌هاي بسيار زيبا و ديدني اين شهرستان كه توسط يونسكو در زمره مناطق ديدني ايران ثبت گرديده، چشمه سياسرد است كه در ۵ كيلومتري آن قرار گرفته و با توجه به هواي خنك و مطبوع و درختان زيبا و كهن‌سال آن، مكاني بسيار زيبا براي تفرج و استراحت ساكنين شهر بروجن و ساير گردش‌گران به حساب آمده و به‌ويژه در

روزهاي تعطيل پذيراي تعداد زيادي از مسافران و گردش‌گران مي‌باشد. فضاسازي‌هاي مناسب و سهل‌الوصول بودن، ميل به بازديد از اين گردش‌گاه را دوچندان كرده است.

امكانات و تسهيلات :
جاده آسفالته، فضاي سبز، آب‌نماهاي زيبا، سرويس بهداشتي، سكوي نشيمن، دسترسي به واحدهاي اقامتي و پذيرايي شهر بروجن، تجهيزات جهت بازي كودكان، پاركينگ، آب آشاميدني

از ويژگي‌هاي بارز اين مكان وجود درختان كهنسالي است كه عمر برخي تا ۶۰۰ سال تخمين زده مي‌شود؛

تالاب چغاخور
تالاب بين‌المللي و زيباي چغاخور با مساحتي حدود 2300 هكتار در دامنه ارتفاعات برآفتاب و كلار و در نزديكي شهر بلداجي واقع گرديده است. اين تالاب در مسير جاده شهركرد- خوزستان قرار گرفته و از شهركرد 65 كيلومتر فاصله دارد. فضاي وسيع و هواي لطيف و چشم اندازهاي بديع، همراه با آواز و پرواز پرندگان مهاجر و بومي، اين تالاب را در رديف يكي از كانون هاي مهم جذب گردشگري در استان قرار داده است.

تالاب گندمان
وسعت اين تالاب كه در جنوب غربي گندمان واقع شده، 980 هكتار است و ارتفاع آن از سطح دريا 2219 متر مي باشد. منابع تامين كننده آب تالاب علاوه بر باران و برف، چشمه‌ها (چشمه هاي حاشيه تالاب چون گل كوچك، گل بزرگ، مرادان و نصيرآباد) و رودخانه آقبلاغ است. پوشش گياهي تالاب را عمدتا گونه هاي حاشيه اي و نم پسند تشكيل مي‌‌دهد كه از آن جمله مي‌‌توان به درختان بيد، مرغ، جگن، ساز، ني، لويي، زنبق، آلاله آبي، هزار ني، بارهنگ آبي، نخل مرداب، عدسك آبي و بزواش اشاره كرد.

حمام مكتبخانه ويل بروجن
بناي تاريخي حمام مكتبخانه ويل بروجن هم يكي ديگر از ديدني‌هاي اين شهرستان است كه در فهرست آثار ملي
به ثبت رسيده. حمام مكتبخانه از حمام‌هاي دوره قاجاريه و پل مصلي براساس كتيبه سنگي آن در سال 1319
هجري قمري 500 سال قبل از امضاي فرمان مشروطيت ساخته شده است.
"آب سفيد" شهرستان بروجن
نام چهارمحال وبختياري بر زبان هر كسي كه جاري مي‌شود، بي‌شك سرزمين آب‌هاي روان ايران در ذهن او تداعي و زنده خواهد شد.

نام سرزمين چشمه‌ساران زاگرس و فلات مركزي ايران، سرزمين خروشنده و خروشان زاينده‌رود و كارون و نام تالاب‌هايي جاودان كه فقط در چهارمحال وبختياري يافت مي‌شود.

خيلي‌ها نامش را با آب معدني چشمه‌سار بزرگ "ديمه" مي‌شناسند، همان آبي كه پاك‌ترين و سالم‌ترين آب جهان نامش داده بودند.

اما چشمه‌اي را مي‌شناسيم، كه آبش زنده ‌كننده هر آن‌چه در زمين مي‌جبند است و آن را بايد چشيد تا قدر درياي سنگي چهارمحال و بختياري را دانست.

"آب سفيد" شهرستان بروجن چشمه‌ساري از ميان ‪ ۷۰۰ چشمه‌سار چهارمحال و بختياري است، كه از كوه بزرگ سبزكوه در منطقه تفريحي چغاخور سرچشمه مي گيرد.

اين چشمه يكي از زيباترين چشمه‌هاي كشور است كه آب آن نيز بسيار سرد و خنك است.

اين چشمه تالاب چغاخور را سيرآب مي‌كند و پس از طي طريق در ميان كوه‌ساران راهي كارون و خروشندگي آن مي‌شود.

مردم محلي مي‌گويند: اين آب شفابخش براي كليه درد و درمان بسياري از بيمارهاي گوارشي بسيار مطلوب است.

آب چشمه "آب سفيد" سبزكوه بروجن پس از بررسي‌هاي به عمل آمده در روزهاي پاياني سال ۸۴ از سوي كارشناسان امور آب وزارت نيرو به عنوان سبك‌ترين آب ايران و جهان اعلام شد.

سختي املاح معدني آب اين چشمه نسبت به آب‌هاي معدني ديگر در جهان در حد سبكي ‪۱۴۰ است و اين آب يكي از سالم‌ترين و سبك‌ترين آب‌هاي جهان است. دبي خروجي اين چشمه كه در ارتفاع دو هزار متري واقع شده، سه مترمكعب در ثانيه است.

سوغات شهرستان بروجن
از سوغات اين شهرستان مي توان به گيوه هاي ملكي بروجن اشاره كرد ، كه رويه اين كفش ها از كرباس ناب بوده و كف آنها از استخوان حيوانات و چوب سخت ساخته مي شود.از ويژگي اين گيوه ها، خنك كردن پا در تابستان و گرمابخشي آن در زمستان است . آوازه ساخت اين نوع گيوه به نمايشگاه هاي جهاني نيز رسيده است.قدمت توليد گيوه هاي ملكي بروجن به يكصد سال مي رسد كه اصل آنها بسيار گران قيمت هستند اما حداقل سه سال كارآيي دارند.از ديگر سوغات شهرستان بروجن مي توان به پولكي و نبات، كشك و غارا، روغن حيواني، گليم و قالي دستباف، نمدي ، انواع ترشيجات و لبنيات، گز بلداجي و سوهان بلداجي نام برد.

 
شهر فومن

شهر فومن شهر مجسمه هاي رنگين واقع در غرب گيلان،جاذبه اي از جاذبه هاي گردشگري اين استان است.اين لقب به علت وجود مجسمه هاي متنوع، متعدد و با رنگ هايي شاد است كه در نقاط مختلف شهر فومن نصب شده است.
هر كدام از اين مجسمه ها نماد و سنبلي از فرهنگ و آداب و رسوم گذشته اهالي اين شهر تاريخي و زيبا است.مجسمه هاي چهار دختران، نمادي از تلاش زنان روستايي و كشاورز اين سامان است كه هركدام در دستان خود چهار محصول و سوغات عمده فومن از جمله برنج، چاي، كلوچه سنتي و توتون را به همراه دارند.چهار دختران، نشان از اشتغال مردم منطقه به كشاورزي، زراعت برنج و چاي دارد.مجسمه هاي شاد وخندان كودكان درمحوطه پارك كودك اين شهرستان نشانگر، شادي و شادماني مردم و وجود بازي هاي محلي و قديمي در اين منطقه هستند. در محوطه اين پارك قديمي در ۹۰۰متري مركز فومن كه تفرجگاه دلپذيري براي ميهمانان و مسافران اين شهراست، مجسمه هاي بزرگ و توخالي از ميوه هاي گوناگون مانند سيب، هلو، انار و موز وجود دارد كه سايباني مناسب براي آنان است.مجسمه شكاربانان، كه در ابتداي راه فومن به ماسوله با تفنگي در دست و مرغابي بر دوش دارد سمبل شكار حيوانات، در ميان اهالي روستايي اين مرز و بوم است كه چشم هر گردشگري را به خود جلب مي كند.بنا به كتاب «سرزمين فومنات»، نوشته «كيوان پندي» مجسمه هاي فومن، طي سال هاي ۱۳۵۴تا ۱۳۵۶در زمان «نصرت الله فرهي» شهردار وقت ساخته و نصب شده اند و بيشتر آنها در محدوده پارك شهر (كودك) فومن قرار دارند.كلوچه سنتي فومن كه از سوغات اصلي اين شهرستان محسوب مي شود به دليل مرغوبيت و متمايز بودن با ساير كلوچه ها ذائقه بسياري از مسافران و گردشگران را به خود جلب كرده است.
كلوچه فومن كه ماحصل سير تحول «قند كلوچه» و «نان قندي» قديم است، مواد اصلي آن را آرد، تخم مرغ، شكر، روغن حيواني، دارچين، وانيل، جوز و مغز هل تشكيل مي دهند.غيراز كلوچه سنتي فومن، نان روغني و نان خشك اين شهر وهمچنين حلوا كنجدي واگردك (اگرده) از شيريني هاي محلي تاريخي ماسوله از ديگر سوغات معروف شهر زيباي فومن است.ساكنان فومن را گيلك ها و تالش ها تشكيل مي دهند و روستاهاي كوهپايه اي واقع در غرب فومن عموما تالش و تالشي زبان هستند و فومن شهري است كه در ميان مزارع و باغ هاي اطراف خود محصور شده است.برنجكاري، كشت چاي، توتون و پرورش كرم ابريشم از فعاليت هاي اصلي مردم فومن است.فومن بر سر راه شهر تاريخي و زيباي ماسوله و همچنين قلعه رودخان دژ تاريخي گيلان قرار دارد و هم اينك توسعه راه هاي ارتباطي آسفالته فومن را به ماسوله، صومعه سرا- رشت - ماسال و ديگر شهرهاي تالش وصل كرده است.فومن در ۲۵كيلومتري غرب رشت واقع شده و ساختمان هاي قديمي با معماري سنتي هنوز در خيابان هاي اين شهر مناظر زيبايي را ارايه مي دهند.قلعه رودخان، كه در ستيغ كوهي مرتفع بنا گرديده، قلعه مهم تاريخي است كه از دوره ساسانيان به يادگار مانده و مدت ها تختگاه و مركز حكمراني حكام گيلان بوده است.اين كوه در بخش علياي رودي به همين نام با مواهب جنگلي بسيار زيبا در ۱۶كيلومتري جنوب شرقي فومن واقع شده است.وجود جاذبه هاي گردشكري كم نظير در شهر فومن اين شهر را به يكي از مناطق ديدني براي گردشگران تبديل كرده است.

 

 
در هر يك از كشورها قواعد و مقررات مخصوصي براي شكار حيوانات مختلف هست و نيز در هر نقطهاي جانوران خاصي براي شكار وجود دارد. در كشور ايران شكار بيشتر جنبه تفريحي دارد جز شكارماهي و استفاده از پر برخي از پرندگان يا پوست برخي از حيوانات.
حيوانات شكاري در ايران در پنج منطقه پيدا ميشود: 1- سواحل درياي خزر 2- فلات مركزي 3- كوههاي لرستان و كوهكيلويه 4- خوزستان5- سواحل خليج فارس و بلوچستان. در سواحل درياي خزر بواسطهگرمي هوا و وجود جنگل‚ حيوانات عظيمالجثه از قبيل ببر و پلنگ وخرس يافت ميشود و جانوران كوچك نيز مانند روباه و شغال و خوكوحشي و گراز و سمور و سگ آبي و سنجاب و خارپشت و خرگوش وگاوميش و گربه وحشي زيست ميكنند. و اقسام مارهاي زهردار و آبي و انواع بز كل‚ مرال‚ پازن و انواع لاكپشت وجود دارد. در فلاتمركزي پلنگ و يوزپلنگ‚ كفتار‚ گورخر‚ آهو‚ گربه وحشي‚ روباه‚خرگوش‚ گرگ‚ شغال و غيره ديده ميشود. در كوهستانهاي لرستان و كوهكيلويه يوزپلنگ و خرس و گرگ و روباه و گربه وحشي و بندرتپلنگ و بز كل و غيره يافت ميشود. در خوزستان سابقا در نيزارهاشير بوده ولي اكنون نيست و انواع آهو و موشهاي صحرايي زندگيميكنند. در سواحل خليج فارس و بلوچستان پلنگ‚ گرگ‚ شغال‚ بزكوهي‚ آهو و گاو كوهي يافت ميشود. در بيشتر كشورهاي جهان پوست حيوانات وحشي و خز و غيره اهميتفوقالعادهاي دارد و در اروپا و آمريكا اين اجناس از حيث قيمت بااشياء تجملي و جواهرات برابري ميكنند‚ و در ايران نيز بااينكه از اينحيث در درجه دوم اهميت قرار دارد ولي باز ميتوان تا اندازهاي از آنبهرهمند شد بويژه پوست روباه كه اين جانور در ايران فراوان است وپوست پلنگ كه از جنس زيباترين پوست پلنگها ميباشد. براي طيور شكاري نيز در ايران سه منطقه ميتوان مشخص كرد: 1-سواحل خليج فارس 2- سواحل بحر خزر و قسمتي از البرز شمالي 3-فلاتهاي مركزي. عدهاي از طيور مدت كمي در ايران زندگي ميكنندمانند پرندگان شمالي روسيه كه در سرماي سخت زمستان به سواحلدرياي خزر ميآيند و در اوايل تابستان به محل اصلي خود بازميگردند. طيور ايران را به دو نوع ميتوان تقسيم كرد: 1- طيور اهلي‚ از قبيلاردك‚ غاز‚ مرغ شاخدار‚ بوقلمون و غيره. 2- طيور وحشي‚ اول:حلالگوشتها‚ مانند اردك وحشي‚ درنا‚ سياهسنبلي‚ بلدرچين‚ يلوه‚هوبره‚ خروس كولي‚ كبوتر چاهي‚ توكا‚ سار‚ تيهو‚ باقرقره‚زنگولهبال‚ كبك‚ كبك دري‚ قمري‚ چكاوك و غيره. دوم: حرامگوشتها‚مانند عقاب‚ باز‚ طرلان‚ شاهين‚ بالابان‚ لكلك‚ قوش‚ قرهقوش‚قرقي‚ كركس‚ سبزهقبا‚ هدهد‚ حواصيل‚ ماهيخوار و اقسام جغد وموشخوار و غيره. شكار ماهي در ايران رايج است و بيشتر در نقاط زير صورت ميگيرد:1- درياي خزر 2- خليج فارس 3- درياچه پريشان. در گيلان 41 نوع ماهي بدين شرح شكار ميشود: ماهي سفيد‚ سوف‚ سيم‚ كپور‚ آزاد‚گلي‚ كله‚ تيان‚ ماشك‚ قزلآلا‚ پلور‚ ماشي‚ بينو و پلت. در مازندران بيشتر 8نوع ماهي شكار ميشود بدين شرح: ماهي سفيد‚ سيم‚ سوف‚كپور‚ آزاد‚ اورنج‚ چكا‚ تلاوج. در استرآباد‚ چهار قسم ماهي صيدميكنند: تلاجي‚ ليش‚ سازان و سفيد. علاوه بر شكار ماهيهاي فوقهمهساله مقدار فراواني خاويار در شكارگاههاي بحر خزر به دستميآيد كه آنرا به شكل خاويار سفيد و سياه در خارج از ايران بخصوص در روسيه شوروي به فروش ميرسانند. فصل شكار ماهيدر ايران از 32 آذرماه تا 02 ارديبهشت سال بعد است. در خليج فارس ماهي خوراك نسبت به بحر خزر كمتر است از اينرو ماهيهايي كه در خليج فارس و رودهاي آن شكار ميشود كم است و بيشتر براي خوراك اهالي است و اقسام آن از اين قرار است: ماهي قباد‚ حلوا‚شوريده‚ سنگسر‚ شئوم‚ رشد‚ گزاف‚ بيدار‚ طار‚ سفيد‚ صدف و شور. در درياچه پريشان كه در سهفرسخي كازرون قرار دارد‚ مقدار كمي ماهي شكار ميشود. شكار مرواريد نيز در بنادر و جزاير ايران از قبيل بندر طاهري‚ عسلويه‚ بستانو و لنگه‚ و جزاير شيخ شعيب و هندرابي و كيش و قشم و خارك و بحرين بعمل ميآيد. )از جغرافياي اقتصادي كيهان صص 42 - 73

 

 
شهر ماسوله با وسعت ۱۶ هكتار در ۵۵ كيلومتري مركز استان گيلان (به مركز رشت) در ايران و در ۳۲ كيلومتري جنوب غربي شهرستان فومن در ناحيه‌اي كوهستاني و جنگلي با ارتفاع 95۰ متر از سطح درياهاي آزاد در دامنه‌اي صخره‌اي با معماري بي‌همتا در ايران و حتي در جهان قرار گرفته است. ماسوله از غرب به خلخال، از شمال به ماسال و از جنوب به تارم عليا محدود است.
اين شهر از نظر هماهنگي معماري با محيط طبيعي و جغرافياييِ خود، بي نظير بوده و طي شماره 1090 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است. ازاينرو حفظ و نگهداري و تماشاي اين مجموعه در وضعيت كنوني و آينده از اهدافِ به ثبت رسيدن و محافظت از اين شهرك قلمداد مي‌گردد. ولي اين شهرك هم اكنون رويارو با مسائلي مانند ريزش سنگ، سيل، رانش زمين، زمين‌لرزه، تصرف به منظور توسعه عمراني و انساني و تخريب و ... مي‌‌باشد، كه احتمال خطر را در اين ناحيه به حداكثر مي‌‌رساند و با توجه به اينكه در 10 كيلومتري بالاتر از ماسوله جديد، ماسوله قديم با آثار و بازمانده‌هاي انساني از قبيل سنگ كوره و ... در منطقه‌اي گسترده پراكنده شده است كه جزء آثار باستاني بشمار مي‌آيند. زبان مردم ماسوله، تالشي است.
جمعيت اين شهرك تاريخي بيش از هزار نفر است و به دليل جاذبه هاي گردشگري كه در اين شهر وجود دارد بيشتر مردم آن از طريق فروش صنايع دستي زندگي مي گذرانند.
خانه هاي اين شهر به ترتيبي در دل كوه ساخته شده كه حياط هرخانه پشت بام خانه بعدي است،نماي بيروني برخي خانه ها كاهگلي و مزين به گلدانهايي زيباست و آبشاري كه از ميان اين شهرك مي گذرد آنرا به يكي از جاذبه هاي گردشگري كشور مبدل كرده است.
كوچه هاي اين شهرك كه همان سقف خانه هاست ، مملو از گردشگراني است كه طبيعت بكر اين شهرك را از دلايل علاقه و توجهشان به ماسوله ذكر كرده اند، پير مردان هنوز در قهوه خانه هاي اين شهر قليان مي كشند و بوي آتش از هر خانه اي بيرون مي آيد .
"حلوا كنجدي" ، "جوراب پشمي" ، "عروسكهاي دستبافت " ، "چاقو" و "ابزار آلات كشاورزي" از جمله محصولات مهم ماسوله است.
ماسوله داراي محله‌هاي ريحانه بر، خانه بر، مسجدبر، كشه سر و اسد محله است.
قلل مهم ماسوله عبارت‌اند از: شاه‌معلم (شامولوم)، آسمانكوه، لاسه سر، تروشوم و كله قندي. كه قله شاه معلم با ارتفاع 3050 متر بلندترين نقطه استان گيلان مي باشد.

 

X