معرفی وبلاگ
سلام ،‌ خوش آمديد . در اين وبلاگ موضوعات زير مطرح مي شوند : اطلاعات ايران شناسي (معرفي شهرهاي ايران به تفكيك هر استان) - تاريخ ايران - ادبيات ايران زمين - جغرافياي ايران - گالري تصاوير و ... منابع وبلاگ => نرم افزار مرز پر گهر - سايت هاي : نماي ايران ، كتاب اول ، ساجد ، سازمان ميراث فرهنگي استان اصفهان ، پارست ، مؤسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران ، گنجور دات نت
لينك دوستان
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1500782
تعداد نوشته ها : 1100
تعداد نظرات : 27
Rss
طراح قالب

موسسه تبيان - ايران شناسي

Translate
لينك دوستان تبياني
پيج رنك

يكي از موفق ترين و برجسته ترين قصيده سراي معاصر محمد رضا رحماني مشهور به مهر داد اوستا ست . اوستا در سال 1308 شمسي در بروجرد متولد شد و در سال 1370 بر اثر سكته قلبي در گذشت ، او شاعري آشنا به ادبيات كهن ايران و ادبيات جهان بود . از او مي توان به دو اثر تيرانا و پاليزبان اشاره كرد . پس از پيروزي انقلاب اسلامي بخش عمده ي سروده هاي اوستا به ترسيم و توصيف لحظه هاي شكوهمند مجاهدت ها و ايثارگري هاي مردمي و حماسه ي هشت سال دفاع مقدس اختصاص يافت . سبك شعري اوستا  منتسب به سبك خراساني است و منتقدان او را از پيشاهنگان سبك خراساني نو مي دانند.جز قصيده كه شهرت عمده ي اوستا بدان است ، اشعار فراوان در قالب هاي گوناگون از او در دست است كه گواه عاطفه ي پويا و ذوق بارور اوست .

در ادب فارسي هيچ زن شاعري شهرت پروين اعتصامي (1285-1320ه. ش ) را نيافته است . شعر پروين اعتصامي از برجسته ترين نمونه هاي شعر تعليمي معاصر محسوب مي شود . در ديوان او از 248 قطعه شعر 65 شعر حالت مناظره دارد و از اين جهت نيز شعر پروين شاخص و ممتاز است .

محمد تقي ملك الشعراي بهار (1266-1330 ه.ش) شاعر ، محقق ، استاد دانشگاه ، روزنامه نگار و مرد سياست بود . شهرت شاعري بهار ، به قصايد فخيم و استواري است كه با توجه به سنت ادبي گذشته سروده است .

دكتر غلامحسين يوسفي ، از برجسته ترين محققان و نويسندگان دانشگاهي بود و سال ها در دانشگاه هاي تهران و مشهد به تدريس اشتغال داشت . وي به سال 1306 هجري شمسي در مشهد ولادت يافت و در آذر ماه 1369 در تهران در گذشت . دكتر يوسفي با شناخت گسترده و عميق  از ادبيات فارسي و تسلط بر زبان عربي ، انگليسي و فرانسه ، آثار ارجمند و گران بهايي از خود با يادگار گذاشت . برخي از كتاب هاي او عبارتند از : ديداري با اهل قلم – برگ هايي در آغوش باد – چشمه ي روشن – تصحيح بوستان و گلستان سعدي – نثر يوسفي روان – زيبا و جذاب است و نقد او دقيق – سنجيده و منصفانه .

محمد رضا حكيمي از نويسندگان خوش قلم و متعهد معاصر است كه عمده نوشته هاي او در زمينه ي مسائل ديني و اعتقادي است . كاربرد تركيب هاي زيبا – تشبيهات گسترده و استفاده از جلوه هاي طبيعي از ويژگي هاي نثر اوست . از جمله مشهورترين آثار وي ادبيات و تعهد در اسلام و الحياه را مي توان نام برد

ايرج ميرزا ( وفات 1304 هجري شمسي ) شاعري است با زباني چالاك و بيان گرم و زنده و پوينده كه از گفتار ساده ي روزانه ي مردم و تعبيرات آنها ، به شيوه اي هنرمندانه بهره جسته است .

X