معرفی وبلاگ
سلام ،‌ خوش آمديد . در اين وبلاگ موضوعات زير مطرح مي شوند : اطلاعات ايران شناسي (معرفي شهرهاي ايران به تفكيك هر استان) - تاريخ ايران - ادبيات ايران زمين - جغرافياي ايران - گالري تصاوير و ... منابع وبلاگ => نرم افزار مرز پر گهر - سايت هاي : نماي ايران ، كتاب اول ، ساجد ، سازمان ميراث فرهنگي استان اصفهان ، پارست ، مؤسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران ، گنجور دات نت
لينك دوستان
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1339109
تعداد نوشته ها : 1100
تعداد نظرات : 27
Rss
طراح قالب

موسسه تبيان - ايران شناسي

Translate
لينك دوستان تبياني
پيج رنك
 
تاريخچه باغ فين كاشان :
در جنوب باغ فين چشمه آبي موسوم به چشمه سليمانيه ، با قريب به دوازده سنگ آب وجود دارد . آب آن فوق العاده صاف است ولي به واسطه داشتن بعضي املاح براي آشاميدن مناسب نيست .
باغ شاه يا باغ فين عمارتي باستاني در كنار عمارت چشمه سليمانيه واقع در فين كاشان است . شهرت اصلي اين باغ به خاطر قتل ميرزا تقي‌ خان امير كبير صدر اعظم ناصرالدين شاه قاجار در حمام فين در ۲۰ دي ۱۲۳۰ هجري خورشيدي است .

باغ فين در لغت نامه دهخدا :
فين قصبه‌اي است در بخش مركزي شهرستان كاشان كه داراي دو قسمت جداگانه فين بزرگ و فين كوچك است و بعضي آن را فينين مي‌نامند . فين در شش هزار گزي باختر كاشان واقع شده و بواسطه كثرت درختان و آب و هواي خوب يكي از تفرجگاه هاي اطراف كاشان است . آب آن از چشمه ي معروف سليمانيه و سفيد آب تأمين مي‌شود . در حدود ۴۳۰۰ تن سكنه دارد و محصول عمده اش غله ، پنبه ، تنباكو ، صيفي و انواع ميوه بخصوص انار ، انجير و انگور است و كار دستي مردم قاليچه بافي است . از آثار قديم بناهاي معروف باغ شاه از دوره ٔ صفويه در آنجاست . مزرعه سفيد آب جزء اين قصبه‌ است .

 

 
در محله اي معروف به بالاكفد در خيابان لطفعلي زند بناي متعلق به قوام الملك شيرازي است كه در دوره قاجاريه ساخته شده و به دليل فراواني درخت نارنج در آن به نارنجستان معروف است.
اين ساختمان به دو بخش شمالي و جنوبي تقسيم گرديده است كه در عمارت جنوبي كه بيشتر براي خدمه بوده و داراي دو ايوان با ستون هاي چوبي منبت كاري شده است و اتاق هايي با گچبري زيبا دارد ، اما عمارت شمالي كه شامل دو طبقه بوده مجموعه اي از شاهكارهاي تزييني را در خود دارد كه شامل ايوان با دو ستون سنگي كه در داخل و دو طرف آن آينه كاري با پنجره ها و درهاي منبت كاري و سقف چوبي كه روي آن آينه كاري شده است به همراه نقاشي هايي كه در نوع خود جزء شاهكارهاي هنري زمان قاجار مي باشد ، وجود دارد . در داخل عمارت تالار آينه كه سقف آن با رنگ آميزي شكوه خاصي به تالار داده و همچنين اتاقي كه از ميهمانان در آنجا پذيرايي مي شده و به صورت به اصطلاح امروزي دوبلكس بوده است ، داراي درب و پنجره هايي رنگي و اسباب و اثاثيه اي است متعلق به صد سال پيش . در بيرون عمارت و بر روي بدنه ساختمان نقش برجسته هايي از سرباز و شير كنده كاري شده وجود دارد كه از نقش برجسته هاي تخت جمشيد الهام گرفته است و رو به روي عمارت نيز حوض سنگي و درختان نخل و نارنج وجود دارند كه فضاي زيبايي به اين بنا داده اند .

 

 
بناي معروف به آيينه خانه مفخم يكي ازآثار ملي و يادمانه هاي برجسته دوره قاجار در خراسان شمالي است كه در شمال شهر بجنورد قرار دارد. در دوره قاجار بناي آيينه خانه همراه با بناهاي ديگري از جمله عمارت كلاه فرنگي و حوضخانه، در باغ بزرگي قرار داشته كه آنها مجموعه دارالحكومه مفخم را تشكيل داده اند. اين بنا در دهه ۱۲۵۰هجري شمسي همزمان با دوره حكومت ناصرالدين شاه به دستور يارمحمدخان شادلو معروف به سردار مفخم ساخته شده و به عنوان فضاي اداري و ديواني براي انجام ديدارهاي رسمي سردار مفخم با رجال سياسي عهد قاجار و نيز انجام مراسم تشريفات نظامي و رايزني درباره مسائل سياسي واجتماعي سران ايل مناطق تحت حكومت، مورد استفاده قرار مي گرفته است.

طراحي نقشه ساختماني آيينه خانه نيز همانند بناي عمارت به دست ميرزا مهدي خانشقاقي (ممتحن الدوله) از نخستين معماران ايراني كه از دانشكده معماري پاريس فارغ التحصيل شده بود، انجام شده است. ساختمان آيينه خانه در ۲ طبقه به ابعاد تقريبي ۱۱ در ۱۸متر و به ارتفاع حدود ۱۰متر ساخته شده كه در مجموع ۹ اتاق دارد. يكي از اتاق هاي فوقاني، تالاري به ابعاد ۳ در ۸ متر است كه تمام ديوارها و سقف آن با طرح هاي زيباي آيينه كاري شده و به خاطر وجود همين تالار، اين بنا را آيينه خانه ناميده اند.
● ويژگي هاي معماري بنا
بناي آيينه خانه يك ساختمان ۲ طبقه است كه نماي اصلي آن در ضلع شمال به طور كامل كاشيكاري شده و نمونه بارز هنر قاجاري است. اين بنا، سه در ورودي دارد، ورودي بزرگ تر در ضلع شمالي و دو ورودي كوچك تر در ضلع شرقي وغربي قرار دارند.

هر سه ورودي به يك راهروي شرقي و غربي متصل مي شود كه در يك طرف آن ۴ اتاق و در طرف ديگر آن چند حجره و نيز دو رشته پلكان در منتهي اليه شرقي و غربي وجود دارد كه به طبقه فوقاني راه پيدا مي كند.
ورودي اصلي بنا در وسط ضلع شمالي حدود ۲۲۰سانتي متر عرض دارد و سقف آن با توس كليل پوشيده شده است. در دو سوي اين ورودي ۴ نيم ستون به قطر حدود ۱۰۵ سانتي متر و ارتفاع بيش از ۱۰متر وجود دارد كه تمام بدنه آنها با كاشي هاي فيروزه اي،لاجوردي و نيز كاشي هاي سياه، سفيد و زرد پوشيده شده است.
دو نيم ستون وسطي كه درست در طرفين ورودي قرار گرفته بلندتر و بر بدنه هر يك ۱۲بار نام حضرت محمد(ص) به خط كوفي بنايي با طرح هاي هندسي زيبا آراسته شده است. در حد و فاصل نيم ستون هاي ورودي ۲ طاق نماي نسبتا عميق وجود دارد كه با كاشي هاي هفت رنگ نماسازي شده است. روي اين طاق نما ها نقوش اسليمي و يك ترنج هندسي نقش شده است كه در وسط آن نقش شيري وجود دارد كه گاوي را از پاي در آورده است. در تمام نقوش مذكور كه بر كاشي هاي هفت رنگ نقش شده و نيز نقوش بخش هاي ديگر، غلبه با رنگ زرد است. در دو سوي ورودي اين بنا در همين ضلع نقش ۲ سرباز مسلح قاجار ديده مي شود كه به طور نمادين همچون ۲ نگهبان هميشه بيدار با چشماني گشاده پيوسته ورودي و خروجي اين ساختمان را كنترل مي كنند.

بر بالاي ورودي اصلي، پنجره بزرگ تالار آيينه قرار دارد كه با قوس جناقي پوشش يافته و تمام بخش هاي آن با نقش ترنج ها و شمسه ها توام با نقوش گياهي و پيچك ها زينت يافته است. بر بالاي اين پنجره يك شمسه بزرگ وجود دارد كه زماني نقش شير و خورشيد از نقوش كهن ايراني بر آن نقش شده بود و پس از تخريب، جاي خود را به نقوش اسليمي بخشيده است. ظاهرا در بالاي اين بخش و در ورودي افريز و كتيبه هايي وجود داشته كه قلمرو زير نفوذ سردار مفخم از منطقه استرآباد و نردين گرفته تا اسفراين، جوين، سبزوار، جاجرم و بجنورد را معرفي مي كرده است.
اين كتيبه ها در ۲ دوره رضاشاه پهلوي تخريب شده است و كاشي هاي فعلي به جاي آن نصب شده است در بالاي افريز و بين ۲ مناره بزرگ يك قاب كاشيكاري شده نيم دايره وجود دارد كه در آن نقش نبرد شير و اژدها به عنوان نماد خير و شر در داخل يك شمسه به چشم مي خورد و در طرفين اين صحنه دو سرباز مسلح زانو زده و تفنگ خود را به سمت صحنه نبرد شير و اژدها نشانه رفته اند.
در حد فاصل ستون هاي بزرگ و كوچك نيز قاب نيم دايره كوچك تري وجود دارد كه با نقوش اسليمي و پيچك هايي تزئين شده است. در مجموع پلان نماسازي جزييات معماري و كاشيكاري بناي آيينه خانه نمونه بارز هنر معماري دوره قاجار قلمداد مي شود. سقف آيينه خانه در اصل همانند بناي عمارت، پوشش سفالي داشته كه در تعميرات دوره هاي بعدي برداشته شده و با ورق گالوانيزه جايگزين شده است.

● تالار آيينه خانه
تالار آيينه كه محور اصلي اين ساختمان است در طبقه دوم قرار گرفته و از طريق ۲ رشته پلكان انتهاي شرقي وغربي و راهروي طبقه اول قابل دسترسي است. اين اتاق، ۳ در از جنس چوب صندل دارد كه با استخوان ترصيع شده اند. در ازاره تالار سنگ مرمر مرغوب به كار رفته و بلافاصله از بالاي سقف آن آيينه كاري شروع شده و تمام بدنه و سقف تالار را در بر گرفته است. در اين آيينه كاري ها ۱۷طرح مختلف شامل طرح هاي زيباي هندسي و گياهي، طرح چهلچراغ ها كه در وسط اتاق آويخته بوده اند و نيز نماي بيروني آيينه خانه به طرز استادانه اي اجرا شده است

 

 
ساختمان شهرداري ( ميدان ساعت )

 

 
شمس العماره يكي از بناهاي تاريخي تهران، مربوط به دورهٔ قاجار است. شمس العماره يا بناي خورشيد، از شاخص‌ترين بناهاي كاخ گلستان است.
احداث اين ساختمان در سال ۱۲۸۲ ه.ق به دستور ناصرالدين شاه شروع و طي دو سال به اتمام رسيد. اين ساختمان براي تماشاي شهر تهران و اطراف آن توسط شاه و مهمانان او مورد استفاده بوده‌است. دليل شاخص بودن آن ارتفاع، تزيينات و طراحي اين بناست. سبك اين بنا تركيبي از معماري سنتي ايراني و معماري غربي است. كريم پيرنيا سبك اين بنا را سبك تهراني ناميده است

 

X