معرفی وبلاگ
سلام ،‌ خوش آمديد . در اين وبلاگ موضوعات زير مطرح مي شوند : اطلاعات ايران شناسي (معرفي شهرهاي ايران به تفكيك هر استان) - تاريخ ايران - ادبيات ايران زمين - جغرافياي ايران - گالري تصاوير و ... منابع وبلاگ => نرم افزار مرز پر گهر - سايت هاي : نماي ايران ، كتاب اول ، ساجد ، سازمان ميراث فرهنگي استان اصفهان ، پارست ، مؤسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران ، گنجور دات نت
لينك دوستان
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1339080
تعداد نوشته ها : 1100
تعداد نظرات : 27
Rss
طراح قالب

موسسه تبيان - ايران شناسي

Translate
لينك دوستان تبياني
پيج رنك
 
درياچه آوان ؛ درياچه اي زيبا و با مناظر ديدني در استان قزوين است. اين درياچه در حلقه چهار روستاي "آوان"، "ورين"، "زواردشت" و "زرآباد" قرار دارد. ارتفاع اين درياچه از سطح آب هاي آزاد حدود 1800 متر است و همچون نگيني زمردين مي درخشد و با چشم انداز محسوركننده اش ، گردشگران داخلي و خارجي بسياري را به سوي خود جذب مي نمايد. اين درياچه از محيط خارج خود آبي را به طور مستقيم دريافت نمي كند و تنها از آب نزولات جوي و چشمه هاي موجود در كف درياچه تغذيه مي نمايد. عمق درياچه در عميق ترين قسمت آن به حدود 6 متر مي رسد.

 

 
ساحل كوشكنار يكي از ديدني ترين سواحل درياي جنوب ميباشد
اين منطقه در غربي ترين قسمت استان هرمزگان قرار دارد
در اين منطقه مي توانيد از تماشاي ساحل شني و صخره اي لذت ببريد

 

 
تالاب چغاخور ، يكي از زيباترين درياچه ها و تالاب هاي طبيعي فلات مركزي ايران است كه در دامنه ارتفاعات پربرف رشته كوه كلار ، از ارتفاعات مركزي زاگرس در استان چهار محال و بختياري واقع شده است. اين درياچه زيبا و چشم نواز در 25 كيلومتري شمال غربي شهر بروجن واقع شده و تا شهر اصفهان نيز فاصله اي در حدود 125 كيلومتر دارد. آب اين درياچه از چشمه ساران ارتفاعات پيرامون و از جمله چشمه اورگان و نيز آب ناشي از ذوب برف ها و يخچال هاي ارتفاعات كلار تأمين مي گردد. اين درياچه در فصول سرد سال كاملاً يخ مي بندد ولي در فصل بهار و تابستان به دليل چشم اندازهاي طبيعي بسيار زيبايي كه به علت انعكاس زيباي طبيعت چشم نواز ارتفاعات كلار در آن ايجاد مي شود و نيز به سبب آب و هواي بسيار خنك و مفرح آن ، مورد علاقه گردشگران و عاشقان طبيعت ، بويژه از استان اصفهان و استان هاي همجوار مي باشد.

 

 
"چشمه "گل" شهرستان راميان با چشم‌اندازي زيبا به عنوان "نگين طبيعت"، ديدگان هر بينده‌اي را خيره مي‌كند.
اين چشمه در حدود شش كيلومتري جنوب شهر راميان و در دامنه كوه "پنهان خانه" اعجاز آفرينش خداوند را در شرق استان گلستان به نمايش گذاشته است.

چشمه گل راميان به صورت يك استخر طبيعي به طول ‪ ۹۰‬متر و به عرض ‪ ۸۰‬متر و به عمق ‪ ۳۴‬تا ‪ ۴۴‬متر و به روايتي به ‪ ۸۰‬متر است كه در ارتفاع ‪ ۳۲۰‬متري از سطح دريا قرار دارد. بر اساس تحقيقات انجام شده اين چشمه، از چشمه‌هاي آهكي است و آب آن از بخش داخلي جوشش دارد و سرريز اين منبع آبي به رودخانه "قره‌چاي" راميان كه يكي از شاخه‌هاي " گرگانرود" است، وارد مي‌شود.

در گل راميان گونه‌هاي ماهيان شامل ماهي سفيد رودخانه‌اي، سياه‌ماهي و ماهي "آبر نوئيدز" را مي‌توان در آن يافت. عمده ماهيان گل، ماهي سفيد رودخانه‌اي است و تغذيه اين ماهي بيشتر از حشرات آبزي و نرم‌تنان است اين گونه ماهي در اين منطقه داراي ارزش صيد ورزشي با قلاب است.
پوشش گياهي اطراف آن را درختان پهن برگ، بلوط، درختچه‌هاي وليك پوشانده است و در نزديكي اين مجموعه دلپذير و با اهميت ذخيره‌گاه جنگلي "زربين" واقع شده است. دليل نامگذاري اين منطقه به گل راميان به فرهنگ و زبان مردم بومي اين ناحيه مربوط است و گفته مي‌شود از نظر تاريخي جمعيت غالب منطقه از نژاد ترك و تيره‌اي از ايل گرايلي هستند. كلمه گل در ادبيات ترك به جاي گود و عميق كه آب در آن جمع مي‌شود، اطلاق شده و تلفظ دقيق آن نيز در تركي " گوء‌ل " است.

 

 
درياچه زري بار بزرگترين درياچه آب شيرين دنيا مي باشد كه به صورت خود جوش است. اين درياچه در جوار شهرستان زيباي مريوان با متوسط بارندگي 1200 ميلي متر در سال قرار دارد و داراي جاذبه هاي طبيعي بسياري مي باشد.

 

X