معرفی وبلاگ
سلام ،‌ خوش آمديد . در اين وبلاگ موضوعات زير مطرح مي شوند : اطلاعات ايران شناسي (معرفي شهرهاي ايران به تفكيك هر استان) - تاريخ ايران - ادبيات ايران زمين - جغرافياي ايران - گالري تصاوير و ... منابع وبلاگ => نرم افزار مرز پر گهر - سايت هاي : نماي ايران ، كتاب اول ، ساجد ، سازمان ميراث فرهنگي استان اصفهان ، پارست ، مؤسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران ، گنجور دات نت
لينك دوستان
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1339145
تعداد نوشته ها : 1100
تعداد نظرات : 27
Rss
طراح قالب

موسسه تبيان - ايران شناسي

Translate
لينك دوستان تبياني
پيج رنك
 
مسجد امام مهم ترين مسجد دوره صفويه درشهر اصفهان از لحاظ عظمت، جنبه معماري و كثرت تزيينات، است كه در ضلع جنوبي ميدان نقش جهان در سال 1020 هجري به فرمان شاه عباس اول ساختمان آن شروع شده و در سال 1025 ساختمان سر در و تزيينات كاشي كاري آن به منظور تكميل آرايش اطراف ميدان به اتمام رسيده است. ساختمان و تزيين ساير قسمت‌هاي مسجد تا آخرين سال حيات شاه عباس اول ادامه داشته و در زمان جانشينان او شاه صفي و شاه عباس دوم نيز ادامه يافته است. آخرين سال‌هاي تاريخي كه در مسجد امام از عهد صفويه ديده مي ‌شود سال 1077 در كتيبه محراب شبستان كاشي كاري ضلع غربي مسجد و سال 1078 هجري دركتيبه سر در مدرسه جنوب غربي مسجد است. گنبد مسجد امام عظيم‌ ترين گنبد در پيش مساجد اصفهان است. تارك جدار خارجي گنبد از سطح مسجد 54 متر ارتفاع دارد و ارتفاع جدارداخلي آن 38 متر است و بين دو پوشش گنبد، فضاي خالي موجود است. تزيينات كاشي كاري هفت رنگ داخل گنبد و منبر يك پارچه مرمري و قطعات بزرگ سنگ مرمر از تزيينات جالب داخل گنبد است و از نكات جالب ديگر انعكاس صوت در داخل گنبد است. گنبد مسجد امام با تزيينات جالب كاشي كاري پوشيده شده و كتيبه اطراف آن به خط ثلث سفيد بر زمينه كاشي خشت لاجوردي رنگ است.

 


مسجد شيخ لطف الله يكي از زيباترين و اعجاب انگيز ترين بناهاي تاريخي واقع در ميدان نقش جهان اصفهان است. اين اثر فوق العاده يكي از زيباترين آثار تاريخي مربوط به دوران صفويه مي باشد كه هر تماشا كننده‌اي را خيره مي ‌كند وبه تحسين هنرمندان اين بنا وا مي ‌دارد، اين بنا در ضلع شرقي ميدان نقش جهان مقابل عمارت عالي قاپو واقع شده و به واسطه كاشي كاري‌هاي معرق داخل و خارج گنبد و كتيبه‌هاي عالي كه مقداري از آن‌ها به خط عليرضاي تبريزي عباسي است از زيبايي و ظرافت كم نظيري برخوردار است. اين مسجد از شاهكارهاي معماري و كاشي كاري ايران در نيمه اول قرن يازدهم هجري بوده و به فرمان شاه عباس اول ساختمان آن شروع شده است. سر در زيباي آن در سال 1012 هجري به پايان رسيده است. سال اتمام ساختمان و تزيينات كاشي كاري آن به موجب كتيبه‌اي كه به خط ثلث با كاشي سفيد معرق بر زمينه لاجوردي نوشته شده، سال 1028 هجري قمري است.

 

 
مهمترين اثري كه از قرن نهم هجري در شهرستان بجستان باقي مانده مسجد جامع بجستان است كه در زمان شاهرخ تيموري به همت «محمدبن فخرالدين بن سيف الدين بن مقدم بجستاني» بنا شده و تاريخ اتمام آن بر اساس كتيبـه موجود در مسجد سال 828 هجري مي باشد . اين مسجد كه در كوچه طاهري قرار دارد در حال حاضر داراي دو ايوان بر دو سوي صحن مربع شكل آن مي باشد و بر انتهاي ايوان قبلي محرابي مقرنس كاري تعبيه شده و در سمت مغرب مسجد شبستاني است كه سقف آن بر فراز ستون هايي استوار شده است. بر اساس كتيبه اي در ايوان شمالي در سال 1024 ه.ق اين مسجد در زمان شاه عباس كبير توسط حاج ناصرالدين محمدابن احمد مرمت شده است.اين مسجد در حال حاضر از سوي معاونت ميراث فرهنگي در حال بازسازي و مرمت است

 

 
در دامنه تپه اي طبيعي در 5 كيلومتري بجستان و در مجاورت روستاي مزار اثر با ارزشي واقع است كه در دل تپه حفر شده و احتمالا با قلعه مزار در ارتباط است زيرا قلعه مزبور برفراز اين عارضه ساخته شده و بعنوان سردابه و پناهگاهي مي توانسته براي ساكنين آن مورد استفاده قرار گيرد.با توجه به ويژگيهاي اثر؛ اين مجموعه مي تواند به عنوان معبد مهري به زمان هخامنشيان وحتي پيش از آن مربوط باشد. به احتمال بسيار زياد اين اثر در دوران اسلامي به عنوان زاويه و صومعه نيز به كار رفته است. امروزه اين مكان با انجام تغييراتي در فضاي داخلي به عنوان مسجد زمستاني اهالي مورد استفاده قرارمي گيرد فضاي داخلي اين محل همانند ديگر دخمه ها و پناهگاهها در ميان خاك هاي فشرده تپه حفر شده و شامل تعدادي ستون چهارضلعي و مستحكم با تاق‌ها و فضاهايي وسيع است. شايان ذكر است پرونده صومعه مزار به همراه 9 پرونده ديگر به عنوان آثار معماري دستكند جهت ثبت در فهرست ميراث جهاني يونسكو تهيه شده است.

 

 
آق امام،امامزاده اي در پشت كو هاي سرسبز وزيباي اسفجير استراحتگاه مردمان گذشته از پستي و بلندي هاي اين كوه،يك شب در اتاقك اين امامزاده در چهاردهمين روز از خرداد ماه واقعا دلچسب و زيبا بود،آسماني پر از ستاره و صبحي با آواز كبك و هد هد.

 

X