معرفی وبلاگ
سلام ،‌ خوش آمديد . در اين وبلاگ موضوعات زير مطرح مي شوند : اطلاعات ايران شناسي (معرفي شهرهاي ايران به تفكيك هر استان) - تاريخ ايران - ادبيات ايران زمين - جغرافياي ايران - گالري تصاوير و ... منابع وبلاگ => نرم افزار مرز پر گهر - سايت هاي : نماي ايران ، كتاب اول ، ساجد ، سازمان ميراث فرهنگي استان اصفهان ، پارست ، مؤسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران ، گنجور دات نت
لينك دوستان
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1478802
تعداد نوشته ها : 1100
تعداد نظرات : 27
Rss
طراح قالب

موسسه تبيان - ايران شناسي

Translate
لينك دوستان تبياني
پيج رنك

موقعيت جغرافيايي :
قله سبلان واقع در استان اردبيل داراي مجموعه اي از ارتفاعات كه مرتفعترين نقطه آن قله سبلان با ارتفاعي معادل 4811 متر مي باشد قله از شمال محاط به آب گرم هاي قتور سويي و شابيل و منطقه عمومي مشكين شد از جنوب به شهرهاي نير و سراب و مراتع علاءالدين و از غرب محدود به منطقه كوهستاني موسوم نرمتين و از شرق به آبگرم سرعين و اردبيل محدود مي گردد .

مسير صعود :
بمنظور صعود به قله بهترين مسير از طريق شهرستان اردبيل به لاهرود و از آنجا به آب گرم قتور سويي است از آبگرم جاده اي كوهستاني و خاكي آنرا تا ارتفاع 3500 متري مكان موسوم به پناهگاه شرقي مي رساند پناهگاه مكان مناسبي جهت اقامت و شب ماني محسوب مي گردد صعود به قله از طريق يال شرقي با عبور از سيب هاي تند سنگلاخي ارتفاع گرفته در حدود 4700 متري از شيب كلي آن كاسته شده و در محل موسوم به سنگ محراب با شيبي ملايم به دهانه آتشفشان و درياچه جذاب و با شكوه آن مي رسد .

آب و هوا :
در بهار هر سال و بخصوص ماه هاي فروردين و ارديبهشت قله مواجه با هواي طوفاني است از ماه هاي خرداد و تير كه فصل حدود آن آغاز مي گردد و تا پايان شهريور ماه هوا از پايداري بيشتري برخوردار مي گردد ولي در تمامي بعدازظهرها غالباً با هواي ابري و باران در ارتفاعات توام است . و در پائيز و زمستان ها با طوفان برف سنگين آب مصرفي در تابستان و ايام صعود از ماحصل ذوب برف هاي قله فراهم مي گردد و در پائين دست ها آب بسيار كم مي باشد اين آب ها از 9 صبح شروع به ذوب و جاري شدن و تا ساعت 18 هر روز يخ مي زند .

چاه ديو (چاه ارازه)

از بچگي به همراه پدرم چندين بار به ديدنش رفتيم. از روستاي ما (طار) تا اين چاه دهشتناك كم‌تر از ۲۰ دقيقه راه است. اين چاه به چاه اجنه نيز معروف است در ميان دشتي خشك و وسيع واقع شده است.

وقتي كنارش قرار مي‌گيري به واقع احساس حقارت مي‌كني و ترس تمام وجودت را فرا مي‌گيرد!

در زمان‌هاي قديم به ويژه در زمان ساسانيان از اين چاه به عنوان محلي براي اعدام محكومين استفاده مي‌شده چون به گمان مردم آن زمان فوران هوا در داخل غار كه در برخي مواقع با صداهاي دهشتناك همراه است نتيجه بازدم يك ديو عظيم مي‌باشد.

از مشخصات اين چاه كه مسلماً ارزش يك‌بار ديدن را دارد، مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

چاه ديو يا چاه اجنه كه به چاه ارازه هم معروف است در قريه آب سنجد باقرآباد در چهل كيلومتري جاده مورچه خورت به نطنز در بالاي كوهي قرار دارد. غار در ميان طبقات رسوبي و آبرفتي به شكل يك استوانه كاملاً حلقوي تشكيل شده است. عمق چاه دقيقاً 50 متر و بعضي‌ها هم تخمين زده‌اند 80 متر و قطر دهانه آن 30 متراست.

اين غار نيز از فوران مواد و گدازه‌هاي آتشفشاني و فروكش آن تشكيل شده، به طوري كه در بعضي از قسمت‌هاي ديواره آن با وجود گذشت ميليون‌ها سال حالت صيقلي كه در نتيجه خروج مواد آتشفشاني است هم چنان به چشم مي‌خورد.

بازديد از اين چاه بي‌اندازه خطرناك است و احتياج به وسايل كامل فني و ايمني دارد كه بايد حتماً رعايت شود. اين چاه در ايران منحصر به فرد است.

قله شاهان كوه با ارتفاع حدود 4040 متر ، مرتفعترين قله ارتفاعات غربي شهرستان فريدونشهر در غرب استان اصفهان است كه به علت نزولات جوي بالا ، ذخيره بسيار خوبي از منابع آبي منطقه كه عمدتاً بصورت برف و در زمستان مي باشد را تأمين مي نمايد. دامنه هاي پر برف ارتفاعات شاهان كوه ، بهترين بستر براي ورزشهاي زمستاني بويژه اسكي بوده و در فصول بهار و تابستان به دليل آب و هواي بسيار خنك و مفرح و چشم اندازهاي طبيعي بسيار زيبا ، تفرجگاه دلپذيري براي گردشگران و عاشقان طبيعت مي باشد.

X