معرفی وبلاگ
سلام ،‌ خوش آمديد . در اين وبلاگ موضوعات زير مطرح مي شوند : اطلاعات ايران شناسي (معرفي شهرهاي ايران به تفكيك هر استان) - تاريخ ايران - ادبيات ايران زمين - جغرافياي ايران - گالري تصاوير و ... منابع وبلاگ => نرم افزار مرز پر گهر - سايت هاي : نماي ايران ، كتاب اول ، ساجد ، سازمان ميراث فرهنگي استان اصفهان ، پارست ، مؤسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران ، گنجور دات نت
لينك دوستان
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1339119
تعداد نوشته ها : 1100
تعداد نظرات : 27
Rss
طراح قالب

موسسه تبيان - ايران شناسي

Translate
لينك دوستان تبياني
پيج رنك
 
اين منطقه در مجاورت صنايع نفت و گاز عسلويه قرار دارد
اگر از روستاي بزباز كمتر از 5 كيلومتر به سمت بندر عباس حركت كنيد
تابلويي با عنوان كلات به سمت چپ جاده اشاره دارد كه با گذر از جاده اي خاكي و طي مسافتي كمتر از 2 كيلومتر به اين چشمه زيبا خواهيد رسيد
 
اين آبشار زيبا در 240 كيلومتري جنوب اصفهان و 40 كيلومتري جنوب شهر لردگان واقع در جنوب استان چهار محال و بختياري در دره اي روح افزا به طول 2 كيلومتر قرار گرفته است.

مسير اين آبشار از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان را فضاي سرسبز و بي نظيري از انواع درختان و گياهان جنگلي فراگرفته است. رودخانه خرسان يكي از سرچشمه هاي اصلي رودخانه بزرگ كارون بوده و از ارتفاعات برفگير دنا و زاگرس مركزي در جنوب استان اصفهان و شمال كهگيلويه و بوير احمد سرچشمه گرفته و پس از الحاق چندين رود و چشمه ديگر در استان چهارمحال و بختياري وارد استان خوزستان مي گردد.

شيب زياد و پستي و بلندي هاي دره روستاي قديمي آتشگاه ، آبشارهاي كوچك متعددي را ايجاد كرده است.

پيوند عناصر زيباي طبيعي مانند دره،سبز زار و اقليم مناسب، فضاي بسيار فرح بخشي را جهت تفرج در اين مكان فراهم مي آورد.

سراسر بهار و تابستان اين آبشار جهت بازديد مناسب است.

اين آبشار از سرازير شدن آب تونل اول كوهرنگ بوجود آمده است. اين تونل جهت انتقال آب چشمه كوهرنگ و ديگر چشمه هاي اطراف به زاينده رود در سال 1332 در منطقه كوهرنگ و در ارتفاع حدود 2700 متري از سطح دريا و در دل ارتفاعات پايين دست قلل پر برف زردكوه بختياري ، جاييكه اكنون شهر توريستي چلگرد- مركز شهرستان كوهرنگ قرار دارد، ايجاد گرديد. فاصله مركز كوهرنگ تا شهركرد 85 كيلومتر و تا اصفهان 185 كيلومتر مي باشد.
تلاش براي انتقال اين آب به ازمنه بسيار دور برمي گردد. در زمان صفويان تلاش براي ايجاد شكاف در كوه كاركنان و انتقال آب، راه به جايي نبرد. (اين شكاف كه در نزديكي تونل است، خود يكي از ديدني هاي تاريخي منطقه است)

آبشار اين تونل و فضاهاي بسيار زيباي اطراف آن مناظر بسيار زيبايي را براي هر ببننده اي ايجاد كرده است.

در تمام فصول سال – حتي زمستان- به سبب نزديكي با پيست اسكي چلگرد اين مكان مورد بازديد گردشگران قرار مي گيرد.

 
رودخانه زاينده رود بطول قريب 400 كيلومتر ، مهمترين و پرآبترين رودخانه فلات مركزي ايران است كه پس از سرچشمه گرفتن از ارتفاعات زردكوه بختياري در استان چهارمحال و بختياري و طي مسيري كوهستاني و پر پيچ و خم بطول حدود 60 كيلومتر در اين استان به استان اصفهان وارد شده و بلافاصله به درياچه سد زاينده رود متصل مي گردد. طول اين درياچه بيش از 30 كيلومتر بوده و مهمترين ذخيره گاه آب زنده رود در فصول مختلف سال بويژه فصول كم باران مي باشد. پس از گذشتن آب زاينده رود از توربين هاي سد و طي پيچ و خم كوهستاني چند روستا ، اين رودخانه مجدداً به استان چهار محال و بختياري وارد مي شود تا مسافتي در حدود 50 كيلومتر را در پيچ و خم دره هاي سرسبز و ييلاقي بخش سامان از توابع شهرستان شهركرد طي نموده و سپس مجدداً وارد استان اصفهان مي گردد. اين رود زيبا و سحرآميز ، پس از طي روستاها و شهرهاي زيبا و سبز و خرم شهرستان لنجان در جنوب غرب استان اصفهان و در يك مسير زيبا و پر پيچ و خم وارد شهرستان مباركه ميشود تا قطب صنعت و كشاورزي مركز ايران را سيراب نمايد. شاليزارهاي زيبا ، پربار و پهناور لنجان ، مباركه و فلاورجان را از آب پربركت خود بياشامد و باغات و مزارع پيرامونش را طراوتي نو به نو ببخشد و آنگاه وارد شهر زيباي اصفهان گردد و رايحه اي از هنر و زيبايي معماري اسلامي را با طبيعت زيباي خود بياميزد. زنده رود پس از اصفهان نيز بيش از 150 كيلومتر مسافت طي مي كند تا به يكي از زيباترين تالاب هاي طبيعي ايران ، يعني گاوخوني در جنوب شرق استان اصفهان بريزد، جايي كه زنده رود آخرين بقاياي حيات خود را نثار حيات وحش زيباي گاوخوني مي كند و خود به آغوش خاك فرو مي رود.
 
آبشار سميرم ، آب نمايي است طبيعي و بسيار زيبا و چشم نواز كه در 5 كيلومتري شرق شهر سميرم واقع در 160 كيلومتري جنوب اصفهان قرار دارد. شهر سميرم كه با حدود 2500 متر ارتفاع از سطح دريا پس از فريدونشهر ( در غرب استان اصفهان ) ، دومين شهر مرتفع كشور محسوب مي گردد ، در دامنه ارتفاعات سر به فلك كشيده دنا واقع گرديده و توسط باغ هاي زيبا و انبوه درختان سيب محصور گرديده است. 5 كيلومتر به سمت شرق اين شهر كه برويم به آبشار بسيار زيبايي مي رسيم كه از دل صخره بلند و صاف كوهي نه چندان مرتفع به بيرون مي جهد و آب آن از چشمه هاي ارتفاعات بالا دست تأمين مي گردد. ارتفاع اين آبشار زيبا در برخي از مواقع به بيش از هفتاد متر مي رسد و محيط زيبا و فرحبخش آن كه توسط شهرداري سميرم نيز به زيبايي فضا سازي گرديده است ، تفرجگاهي دلنشين و جذاب براي گردشگران و عاشقان طبيعت فراهم ساخته و با آب و هواي خنك و فرحزاي خود در تابستان ، پذيراي هزاران مسافر و گردشگر از اقصا نقاط كشور است.
X