معرفی وبلاگ
سلام ،‌ خوش آمديد . در اين وبلاگ موضوعات زير مطرح مي شوند : اطلاعات ايران شناسي (معرفي شهرهاي ايران به تفكيك هر استان) - تاريخ ايران - ادبيات ايران زمين - جغرافياي ايران - گالري تصاوير و ... منابع وبلاگ => نرم افزار مرز پر گهر - سايت هاي : نماي ايران ، كتاب اول ، ساجد ، سازمان ميراث فرهنگي استان اصفهان ، پارست ، مؤسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران ، گنجور دات نت
لينك دوستان
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 738482
تعداد نوشته ها : 2572
تعداد نظرات : 63
Rss
طراح قالب

موسسه تبيان - ايران شناسي

Translate
لينك دوستان تبياني
پيج رنك
 
ارتفاع : 4010 متر

موقعيت جغرافيايي :
قله پاشوره در ناحيه كوهستاني موسوم به فيروزكوه در شمال خط الراس طولاني ماز يا دوبرار و جنوب جاده هراز در ناحيه نياك و نوا از شرق به دره رودخانه ارجمند و نمرود و از غرب به خط الراس هماسون متصل مي باشد . رودخانه كوچك نوا در شمال آن و در جنوب اين كوهستان رودخانه لاسم و زرمان جريان دارد . جهت اصلي خط الراس ، شرقي غربي بوده و طول تقريبي آن 50 كيلومتر مي باشد .

مسير صعود :
براي صعود به قله پاشوره بهترين و ساده ترين مسير دست يابي از طريق جاده هراز در محل پل مون از طريق جاده خاكي تانوآ و از اين نقطه پياده تا مرتع زيباي موسوم به آزو و از آنجا به گردنه عبرت مي باشد كه تقريباً 4 ساعت زمان مي طلبد . از روي گردنه عبرت بسوي قله اصلي پاشوره مسير در روي خط الراس امتداد يافته با صرف 2 ساعت شيب تند ميتوان به قله پاشوره دست يافت .

آب و هوا :
جهت اصلي جريان باد در روي اين خط الراس از جناح غربي بوده و در پائيز و زمستان بسيار سردسير و با وزش باد شديد توام و در بهار و تابستان معتدل و پايدار مي باشد . آب مصرفي مورد نياز در هر دو جناح جنوبي و شمالي قله يافت مي شود .

 


X