معرفی وبلاگ
سلام ،‌ خوش آمديد . در اين وبلاگ موضوعات زير مطرح مي شوند : اطلاعات ايران شناسي (معرفي شهرهاي ايران به تفكيك هر استان) - تاريخ ايران - ادبيات ايران زمين - جغرافياي ايران - گالري تصاوير و ... منابع وبلاگ => نرم افزار مرز پر گهر - سايت هاي : نماي ايران ، كتاب اول ، ساجد ، سازمان ميراث فرهنگي استان اصفهان ، پارست ، مؤسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران ، گنجور دات نت
لينك دوستان
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 738478
تعداد نوشته ها : 2572
تعداد نظرات : 63
Rss
طراح قالب

موسسه تبيان - ايران شناسي

Translate
لينك دوستان تبياني
پيج رنك
 
در محله اي معروف به بالاكفد در خيابان لطفعلي زند بناي متعلق به قوام الملك شيرازي است كه در دوره قاجاريه ساخته شده و به دليل فراواني درخت نارنج در آن به نارنجستان معروف است.
اين ساختمان به دو بخش شمالي و جنوبي تقسيم گرديده است كه در عمارت جنوبي كه بيشتر براي خدمه بوده و داراي دو ايوان با ستون هاي چوبي منبت كاري شده است و اتاق هايي با گچبري زيبا دارد ، اما عمارت شمالي كه شامل دو طبقه بوده مجموعه اي از شاهكارهاي تزييني را در خود دارد كه شامل ايوان با دو ستون سنگي كه در داخل و دو طرف آن آينه كاري با پنجره ها و درهاي منبت كاري و سقف چوبي كه روي آن آينه كاري شده است به همراه نقاشي هايي كه در نوع خود جزء شاهكارهاي هنري زمان قاجار مي باشد ، وجود دارد . در داخل عمارت تالار آينه كه سقف آن با رنگ آميزي شكوه خاصي به تالار داده و همچنين اتاقي كه از ميهمانان در آنجا پذيرايي مي شده و به صورت به اصطلاح امروزي دوبلكس بوده است ، داراي درب و پنجره هايي رنگي و اسباب و اثاثيه اي است متعلق به صد سال پيش . در بيرون عمارت و بر روي بدنه ساختمان نقش برجسته هايي از سرباز و شير كنده كاري شده وجود دارد كه از نقش برجسته هاي تخت جمشيد الهام گرفته است و رو به روي عمارت نيز حوض سنگي و درختان نخل و نارنج وجود دارند كه فضاي زيبايي به اين بنا داده اند .

 


X