معرفی وبلاگ
سلام ،‌ خوش آمديد . در اين وبلاگ موضوعات زير مطرح مي شوند : اطلاعات ايران شناسي (معرفي شهرهاي ايران به تفكيك هر استان) - تاريخ ايران - ادبيات ايران زمين - جغرافياي ايران - گالري تصاوير و ... منابع وبلاگ => نرم افزار مرز پر گهر - سايت هاي : نماي ايران ، كتاب اول ، ساجد ، سازمان ميراث فرهنگي استان اصفهان ، پارست ، مؤسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران ، گنجور دات نت
لينك دوستان
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1339079
تعداد نوشته ها : 1100
تعداد نظرات : 27
Rss
طراح قالب

موسسه تبيان - ايران شناسي

Translate
لينك دوستان تبياني
پيج رنك
 
اين گياهان با پيچيده شدن به درختان از آن تغذيه و باعث خشك شدن آن مي شوند

 

 
كوهستان الوندرباط عليا

مقدمه : رشته كوه الوند رباط از لحاظ موقعيت مكاني در جنوب استان مركزي در حد فاصل شهرستان شازند و شهرستان خمين واقع شده است . ارتفاع بلندترين نقطه آن كه از جبهه شمالي الوند رباط ناميده مي شود 3080 متر از سطح درياست . روستاهاي واقع در جبهه شمالي اين رشته كوه رباط عليا رباط سفلي عليم آباد و خرم آباد و شمس آباد و در ضلع جنوبي ان خان اباد طيب اباد تخمار، كجارستان لكان مي باشند. از نظر زمين شناسي اين رشته كوه به همراه ساير كوههاي واقع در جنوب غرب و جنوب استان در نتيجه فعاليتهاي كوهزايي اواخر دورۀ ترشياري ( ۶۵ ميليون ) سال پيش تشكيل شده است و امتداد چين خوردگي آن متأثر از چين خوردگي زاگرس بوده و عموماً شمال غربي ـ جنوب شرقي است و بنابراين جزء سيستم چين خوردگي جوان محسوب مي شود . ناحيه جنوب غرب و جنوب استان حجيم ترين و مرتفع ترين ارتفاعات استان را در خود جاي داده است . با توجه به تأثير ارتفاع در كاهش دما به ازاي هر 1000 متر 6 درجه اين ناحيه داراي آب و هواي سرد كوهستاني بوده و بيشترين بارندگيهاي استان نيز در اين ناحيه آب و هوايي صورت مي گيرد (370 ميليمتر در سال به طور ميانگين) مي باشد.

هنگام صعود از جبهۀشمالي كوه الوند رباط در پيكرۀ اين كوهستان از لحاظ ظاهري و مورفولوژي (ريخت شناسي) سه تيپ ارضي قابل تشخيص است . - اراضي پايكوهي كه داراي شيب ملايم بوده و پوشيده از خاك است و قابل كشاورزي (كشت ديم) - دامنه ها كه داراي شيب بيشتري است و عموماً سنگلاخي بوده و متشكل از واريزه هايي است كه در نتيجه تغييرات دما و انجماد در طي زمانهاي طولاني بوجود آمده اند- صخره ها كه عبور از آنها مستلزم آشنايي با فنون سنگ نوردي است .

قسمت اعظم پوشش گياهي اطراف اين رشته كوه را گياهان بوته اي و علفي تشكيل مي دهد كه بطور طبيعي نقش مهمي در حفاظت خاك، جذب بارشها و مهار جريانهاي سطحي آب و جلوگيري از وقوع سيل ايفا مي كند .

1: برداشت سبزيجات كوهي و پيامد تخريب پوشش گياهي الوند رباط عليا: هر ساله با آغاز فصل بهار عده اي از مردم با حضور در كوه الوند رباط و برداشت سبزيجات كوهي موجب تخريب پوشش گياهي اين مناطق و از بين رفتن اكوسيستم منطقه مي شوند. ، اين ديار از قديم الايام قطب وجود سبزيجات و گياهان مختلف دارويي و خوراكي بوده است و اين روزها با فرارسيدن فصل بهار الوند رباط و ساير كوه ها شاهد رويش گياهان و سبزيجات دارويي از جمله سوسنبر تره كوهي پياز كوهي موسير و...........ميباشد اما نكته قابل توجه اين است كه همزمان با رشد گياهان و سبز شدن گونه هاي گياهي مختلف در اين مناطق، پاي عده اي سودجو كه اغلب افراد بيكار و مهاجر هستند به اين كوهها گشوده شده و با برداشت بي حد و حصر و غيراصولي به قلع و قمع گونه هاي فوق الذكر مي پردازند.
اين افراد با هجوم به الوند رباط و پرنمودن كيسه هاي خود از گياهان و سبزيجات كوهي آن هم به صورت ريشه كن نمودن آنها و با برداشت بي رويه و بدون رعايت شرايط خاص رشد اين گياهان به تخريب عرصه هاي زيستي اين گياهان مي پردازند ، و هيچ مرجعي، نظارت و توجهي بر عملكرد آنها ندارد و اين قبيل افراد با خاطري آسوده به كار خود همچنان ادامه مي دهند.
كارشناس مركز تحقيقات گياهان دارويي استان مركزي با بيان اينكه اين گياهان به شيوه هاي مختلف دارويي و خوراكي كاربرد دارند و در سلامت انسان بسيار موثر هستند،
اما آنچه در اين ميان مد نظر است اينكه نبايد اجازه داد تا عده اي به بهانه فروش سبزيجات گياهي و تامين نياز مردمي به تخريب دامنه كوه ها بپردازند.
كما اينكه با نگاهي به ميزان بارندگي هاي مناسبي كه سال گذشته و همچنين سال جاري رخ داد و تغيير وضعيت اكوسيستم منطقه اي، رشد گونه هاي مختلف گياهان اعم از گياهان يك يا دوساله و گياهان پايا و چند ساله در الوند رباط، شدت بيشتري گرفته به شكلي كه در بيشتر دامنه ها پوشش گياهي غني و سرسبزي پديد آمده است.
كارشناسان معتقدند كه بايد از تخريب منابع حياتي وپوشش گياهي دامنه هاي الوند كه مي تواند باعث بهبود وضعيت اقليم رباط عليا گردد، جلوگيري شود چراكه اين مناطق با اندك توجه مي تـواند به يكي از جاذبه هاي تفريحي خمين روستاي رباط عليا مبدل گردد.
با توجه به استقبال از مصرف اين نوع از گونه هاي گياهي و تبديل شدن مصرف اين گياهان به عادت غذايي مردم خمين ورباط عليا، بهتر است ساززمان هاي مجري در راستاي حفاظت از مراتع نسبت به احداث مراكز پرورش دهنده اين گياهان اقدام كنند. انشاء الله

۲: پوشش گياهي الوند رباط :مخلصه-چمول-چوك-منا-تره كوهي-انگريزه-شاهدانه- هپولوك -چنگه قلاق -گوش بره -گل ارغوان -شيراولك -گون -كنگر-ريواس-شنگه -پاجه خروس-كاسني- دم گاو- جوفاسم-قاقا سرك -كرك گربه-شاتره-اويشن-خاك شير-بومادران-اسفند-مرز انگوش-ترشك-تره وحشي-بارهنگ-گل گاوزبان-گزنه -بابونه- لاله سرنگون-خارخسك-گل ارغوان -شقايق - نون مليچك-اشتر خار(خارشتر) ملو - حر(تخمه ان داروئي) اكثر اين گياهان داروئي ميباشند3:حيوانات و جانوران الوند رباط عليا : چون( پلنگ الوند رباط كه انرا حاج ابراهيم اميدي واقاي نصرت الله اميدي مشاهده كردند ومن از ايشان شنيدم )كل ـ گراز ـ گرگ-روباه-بز كوهي-قوچ-اهو-عقاب-دال-كبك-تيهو-قوش- و روباه –عقرب- خفاش- قمري- كوكر- كفتر كوهي -بلبل –شغال – گربه وحشي –مار – افعي – سوسمار-خرگوش –لاك پشت –كلاغ جيره –هدهد - كفتار– مارمولك –كبوتر چاهي –جوجه تيغي-افتاب پرست-هوبره -قرقرك-بلدرچين........... در اين محيط زندگي مي كنندحال قضاوت كنيد چند درصد از گياهان داروئي وگونه هاي حيواني ايران درالوند رباط ميباشند- آيا نگهداري اين گنجينه كم نظير توجه خاص مسئولين را نمي طلبد؟

(عبدالله اميدي)

www.robatia.com

 

 
لاله هاي واژگون در ارتفاعات منطقه حفاظت شده الوند خمين-
تنوع زيست محيطي منطقه در هيچ نقطه ديگر از محدوده هاي جنوبي استان مركزي تكرار نشده و وجود ۹ تيپ گياهي با ۱۱۵ گونه كه ۲۰ درصد آنان آندميك مي باشد و نيز حضور بيش از ۶۰ گونه پرنده كه ۱۹ گونه آن حمايت شده و آسيب پذيرند و پستانداران عمده و بارزي نظير كل و بز , قوچ و ميش , گرگ و گراز , خرگوش و شغال و روباه و... اهميت اين منطقه را از لحاظ ارزشگاه زيستگاهي و جانوري آن نشان مي دهد .
اين منطقه ۱۲ درصد پرندگان ايران و ۴۴ درصد پرندگان استان را در خود جاي داده و بيش از ۳۰ درصد پرندگان اين منطقه از جمله پرندگان شكاري و حمايت شده اند و از نظر پستانداران نيز غني است و ۸/۸درصد پستانداران كشور را در خود جايي داده و از ۱۱ گونه پستانداران اين منطقه ۳ گونه حمايت شده اند .
اين منطقه يكي از بهترين زيستگاه هاي كل و بز - قوچ و ميش - گراز و... در ايران است كه تحت محافظت سازمان محيط زيست بوده و برنامه هايي جهت تكثير آنها در حال اجرا مي باشد . جمعيت زيستگاههاي كل و بز با زيستگاه هاي قوچ و ميش تقريبا يكسان است و معمولا در ارتفاعات و به طور پراكنده در گله هاي ۲ تا ۱۵ راسي مشاهده مي شوند . گرگ و گراز نيز بيشتر در ارتفاعات و دامنه هاي كوه ها زندگي مي كنند و در مواقعي كه با كمبود غذا مواجه شوند به اطراف و حومه روستا و باغ هاي حومه مراجعت مي كنند .

 

 
كمپينگ و يا منطقة حفاظت شدة آينالو از توابع بخش خداآفرين شهرستان كليبر، با مختصات جغرافيايي 46 درجه و 47 دقيقه طول شرقي و 38 درجه و 53 دقيقه عرض شمالي، در فاصلة 45 كيلومتري شهر كليبر واقع شده و زير نظر سازمان محيط زيست شهرستان كليبر قرار دارد. اين محدودة حفاظت شده از شمال غربي به روستاي وايقان و از جنوب شرقي به روستاهاي بالان و بهروز محدود مي‌شود. ارتفاع آن از سطح دريا در حدود 1500 متر است و اقليمي معتدل و كوهستاني دارد. آب و هواي آن در فصل بهار و تابستان مطبوع و دلپذير و زمستان آن سرد است.

يكي از راه‌هاي دسترسي به آينالو از طريق جادة پارس آباد - جلفا مي‌باشد. راه‌هاي منتهي به منطقة حفاظت شدة آينالو نواري سبزرنگ از درختان و درختچه‌هاي بلند قامت مي‌باشد.
طبيعت اين محدوده بسيار زيبا و سحرانگيز است و هر بيننده‌اي را بر سر ذوق مي‌آورد.

 

 
سيماي عمومي و تنوع زيست محيطي منطقه :

خان آباد منطقه ايي كاملا كوهستاني است كه بلندترين نقطه اين منطقه قله كوه الوند با ارتفاع ۳۰۹۶ مترمي باشد . قسمت عمده كوه الوند از ارتفاعات صخرايي تشكيل شده كه به همين علت تردد را در آن منطقه مشكل مي نمايد .ميزان بارندگي متوسط ساليانه 380 ميليمتر در سال و متوسط درجه حرارت سالانه معادل ۲/۱۰ درجه سانتيگراد برآورد شده كه حداكثر مطلق دما ۳۷ درجه سانتيگراد و حداقل دما ۳۱- درجه سانتيگراد برآورد شده است .

تنوع زيست محيطي منطقه در هيچ نقطه ديگر از محدوده هاي جنوبي استان تكرار نشده و وجود ۹ تيپ گياهي با ۱۱۵ گونه كه ۲۰ درصد آنان آندميك مي باشد و نيز حضور بيش از ۶۰ گونه پرنده كه ۱۹ گونه آن حمايت شده و آسيب پذيرند و پستانداران عمده و بارزي نظير كل و بز , قوچ و ميش , گرگ و گراز , خرگوش و شغال و روباه و.... اهميت اين منطقه را از لحاظ ارزشگاه زيستگاهي و جانوري آن نشان مي دهد .

اين منطقه ۱۲ درصد پرندگان ايران و ۴۴ درصد پرندگان استان را در خود جاي داده و بيش از ۳۰ درصد پرندگان اين منطقه از جمله پرندگان شكاري و حمايت شده اند و از نظر پستانداران نيز غني است و ۸/۸درصد پستانداران كشور را در خود جايي داده و از ۱۱ گونه پستانداران اين منطقه ۳ گونه حمايت شده اند .


حيات وحش جانوري و گياهي منطقه :

اين منطقه يكي از بهترين زيستگاه هاي كل و بز - قوچ و ميش - گراز و... در ايران است كه تحت محافظت سازمان محيط زيست بوده و برنامه هايي جهت تكثير آنها در حال اجرا مي باشد . جمعيت زيستگاههاي كل و بز با زيستگاه هاي قوچ و ميش تقريبا يكسان است و معمولا در ارتفاعات و به طور پراكنده در گله هاي ۲ تا ۱۵ راسي مشاهده مي شوند . گرگ و گراز نيز بيشتر در ارتفاعات و دامنه هاي كوه ها زندگي مي كنند و در مواقعي كه با كمبود غذا مواجه شوند به اطراف و حومه روستا و باغ هاي حومه مراجعت مي كنند .

پستانداران منطقه محافظت شده :

قوچ وميش
كل و بز

گرگ
گراز

روباه
شغال

خرگوش
تشي

خارپشت
سمور

رودك
انواع موش

از انواع خزندگان نيز مي توان انواع مار - مارمولك - سمندر - لاك پشت را نام برد كه به وفور در منطقه يافت مي شود .

پرندگان بومي منطقه :

كوه هاي منطقه به علت نبود تردد دام و رفت و آمد مردم روستاها بسيار خلوت و آرام بوده و پوشش گياهي انبوهي از نوع گياهان دانه دار دارند لذا بهترين محيط براي پرندگان دانه خوار و شكاري به شمار مي رود .

از پرندگان مهاجر منطقه نيز مي توان از پليكانها - غازها - انواع اردك و مرغابي ها نام برد كه اين پرندگان هنگام مهاجرت زمستانه و بهاره خود در مسير حركتشان مدتي در منطقه به خصوص اطراف رودخانه ها توقف مي كنند .

 

X